På menighedens årsmøde i april 2021 blev det vedtaget at ansætte ny præst i Osted Frikirke.

Charlotte Willer indtræder som præst i en 75% stilling pr. 1/8 2021, og menighedsrådet ser med stor glæde frem til det fremadrettede samarbejde. Hun kommer fra en ansættelse i Regen Kristuskirken på Nørrebro i København.
Charlotte er gift med Simon, og de og deres tre børn har planer om at flytte til lokalområdet. Menighedsrådet holder tæt kontakt med Charlotte i perioden frem mod, at ansættelsen træder i kraft.

Menighedens to nuværende præster Gunni Bjørsted og Nana Green stopper begge 31. juli, og glæder sig begge over at Charlotte overtager tjenesten som præst i Osted Frikirke. Gunni fortsætter sin deltidsansættelse Vanløse Frikirke, og som freelancer med undervisning, prædikener og retræter. Nana fortsætter og fokusere på sin ansættelse i Birkebjergkirken i Næstved og supplere sandsynligvis med studier og selvstændig virksomhed.